ИЗОБРАЖЕНИЕ ОТ СТРАНИЧНО СКАНИРАНЕ

sonar-scan4.jpg

Сонар за странично сканиране (наричан също понякога сонар за странично сканиране, сонар за странично сканиране, сонар за странично изображение, сонар за странично изображение и сонар за дънна класификация) е категория сонарна система, която се използва за ефективно създаване на изображение на големи площи от морското дъно.

Най-ранните сонари за странично сканиране са използвали един преобразувател с коничен лъч. След това бяха направени модули с два преобразувателя за покриване на двете страни. Преобразувателите се съдържат или в един пакет, монтиран на корпуса, или в два пакета от двете страни на кораба. След това трансдюсерите се развиха до ветрилообразни лъчи, за да произвеждат по-добра „сонограма“ или сонарно изображение. За да се доближат до дъното в дълбока вода, трансдюсерите за странично сканиране бяха поставени в „риба за теглене“ и теглени от кабел за теглене.

До средата на 80-те години на миналия век търговските странични сканирани изображения се произвеждат на хартиени записи. Първите хартиени записи са произведени с графичен плотер, който записва изображението в скролиращ хартиен запис. По-късните плотери позволяват едновременно нанасяне на информация за позицията и движението на кораба върху хартиения запис. В края на 80-те години търговските системи, използващи по-новите, по-евтини компютърни системи, разработиха цифрови сканиращи преобразуватели, които можеха да имитират по-евтино аналоговите сканиращи преобразуватели, използвани от военните системи за създаване на телевизионни и компютърни изображения на сканирания и да ги съхраняват на видео лента. В момента данните се съхраняват на компютърни твърди дискове или твърди носители.